GündemHaberTeknoloji

10 Adımda Tasarım Temelleri

Kullanıcıyı anlayarak başlayın.

Prototip oluşturma, tasarımlarınızı test etmenin ve yeni fikirler üzerinde beyin fırtınası yapmanın harika bir yoludur. Uygulama tasarımındaki en zor sorunlara çözüm bulmanıza yardımcı olabilir ve varsayımları test etmek ve yeni çözümler keşfetmek için diğer tasarımcılarla karmaşık sorunlar üzerinde çalışırken özellikle değerlidir. Herkes tasarım sürecinin bir parçası olarak prototip oluşturmayı kullanmaz, ancak birçok durumda çok değerli olabilir [6].

Prototip oluşturma aşamasında, fikrinizin ilk sürümünü yapın ve neyin işe yaradığını görmek için bir grupla test edin. Ardından, düşüncenizi korumanın, bir kenara bırakmanın veya düzeltmenin mantıklı olup olmadığını belirlemek için veri toplayın [7].

Çözümleri geliştirerek, öğrenciler ve öğretmenler için en iyi çözümü bulmayı hedefleyin. Bu süreç neredeyse hiç bitmez ve gelecekte bir grup oluştururken tekrarlanabilir [5].

Tasarımcının kullanıma sunduğu web sayfalarının arayüzü, görselliği bakımından, kullanıcının anlamasının kolay olması gerekmektedir. Arayüz de kullanılan görsel ve işitsel materyaller web sayfasının mesajını doğru aktarmasına ve kullanıcı odaklı bir web sayfa tasarımının nasıl olabileceğini belirler. Web sayfalarının görsel tasarım kapsamında hedeflenmesi planlanan sonuçlara ulaşabilmesi sağlamak için temel görsel tasarım yöntemleri yardımcı etkenlerin belirlenmesi ve kullanılması gerekmektedir[3].

Web tasarım sürecinde sade ve anlaşılır olmayı tercih etmelisiniz. Fazla renk kullanmaktan kaçınmalı, ilgi dağıtacak tasarımlar tercih edilmemelidir. Bir web sitesi firmanın vitrini gibidir. Kullanıcılıların kolaylıkla yönlendirilebilmesi için içerikler anlaşılır, sadelik ön planda olmalıdır[4].

Geri bildirim ve değişim için tasarım.

»Keşif testi sırasında tasarımınızın sezgiselliği hakkında bir şeyler öğrenirken, tasarımınızın kullanıcılarınızın kesin ihtiyaçlarını karşılayıp karşılamadığını ve kullanım durumlarının etkili ve verimli bir şekilde gerçekleştirilip gerçekleştirilemeyeceğini kontrol etmek için görev tabanlı testi kullanabilirsiniz. «[1].

Tasarım Odaklı Düşünmenin son adımı olan Gelişme aşamasındaysa deneyimleme sürecinde alınan geri bildirimler ile üretilen çözümler daha iyi hale getirilerek öğrenci ve öğretmenler için enuygun çözüme ulaşılması hedeflenir. Bu süreç aslında hiç bitmez ve ilerleyen zamanlarda oluşturulacak grup ile tekrarlanabilir[5].

Tasarımınızı test etmek ve geliştirmek için prototipleri kullanın.

Prototipleme, tasarımlarınızı test etmenin ve yeni fikirler için beyin fırtınası yapmanın harika bir yoludur. Uygulama tasarımındaki en zorlu sorunlara çözümler bulmanıza yardımcı olabilir ve özellikle diğer tasarımcılarla karmaşık sorunlar üzerinde çalışırken varsayımları doğrulamak ve yeni çözümler keşfetmek için değerli olabilir. Herkes prototiplemeyi tasarım sürecinin bir parçası olarak kullanmaz, ancak birçok durumda son derece değerli olabilir[6].

Prototip oluşturma aşamasında, fikrinizin bir ilk versiyonunu çıkarın ve nelerin işe yaradığını öğrenmek için bunu küçük bir grup üzerinde test edin. Ardından, fikrinizi devam ettirmenin mi, çöpe atmanın mı, yoksa ince ayarlarla iyileştirmenin mi mantıklı olduğuna karar vermek için veri toplayın[7].


1. HMI Tasarım Çalışma Kitabı – SIEMENS.https://tr.linkedin.com/pulse/hmi-tasar%C4%B1m-%C3%A7al%C4%B1%C5%9Fma-kitab%C4%B1-siemens-h%C3%BCseyin-g%C3%BCzel
2. 10 Adımda Profesyonel Web Tasarımcı Nasıl olunur?.https://www.tercihyazilim.com/blog/10-adimda-profesyonel-web-tasarimci-nasil-olunur
3. Kütüphane Web Sayfaların Görsel Tasarımı Nasıl Olmalıdır? Atatürk Üniversitesi Prof. Dr. Fuat Sezgin Kütüphanesi Örneği.https://bilgibilimi.net/kutuphane-web-sayfalarin-gorsel-tasarimi-nasil-olmalidir-ataturk-universitesi-prof-dr-fuat-sezgin-kutuphanesi-ornegi/
4. Web Tasarımında Nelere Dikkat Edilmeli?.https://novasta.com.tr/web-tasariminda-nelere-dikkat-edilmeli/
5. Okullarınızdaki Sorunlara “Tasarım Odaklı Düşünme” ile Çözüm Getirin! | Eğitimde Teknoloji Kullanımı, Eğitim Teknolojileri #egitimdeteknoloji.http://www.egitimdeteknoloji.com/design-thinking-nedir/
6. Bir Mobil Uygulamanın Prototipini Oluşturmak İçin Nihai Kılavuz.https://www.andromo.com/tr/blog/how-to-prototype-mobile-apps/
7. 3 adımda tasarım odaklı düşünme – Think with Google.https://www.thinkwithgoogle.com/intl/tr-tr/pazarlamanin-gelecegi/yaraticilik/3-adimda-tasarim-odakli-dusunme-inovasyon-kulturu-olusturma/

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir